Gminny Konkurs Czytelniczy

08.12.2017

07 grudnia odbył się organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną Gminny Konkurs Czytelniczy p.h.”Życie i twórczość Astrid Lindgren”, adresowany do uczniów klas IV i V szkół podstawowych z terenu gminy. Dzieci miały wykazać się umiejętnością...

czytaj dalej...

Powiatowy Konkurs Czytelniczy

08.12.2017

Kinga Korbeń i Natalia Bakalarska ze Szkoły Podstawowej w Makowie reprezentowały bibliotekę gminną w Powiatowym Konkursie Czytelniczym p.h. „W kręgu baśni i fantastyki Clive Lewisa”. Natalia zajęła II miejsce.  

czytaj dalej...

25 października 2017- spotkanie autorskie z Hanną...

26.10.2017

Hanna Cygler skromnie mówi o sobie, że jest autorką, a nie pisarką, bo pisarz pisze wszystko, a ona tylko książki. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności pisze powieści (nie tylko dla kobiet). Świadczy o tym między innymi fakt, że...

czytaj dalej...

Gdzie jest Twój dom?

26.10.2017

Gdzie jest Twój dom? Odpowiedzi na to pytanie próbowaliśmy udzielić na październikowym spotkaniu DKK. Każdy szuka swojego miejsca na ziemi. Dorota Katende znalazła niebanalny dom na Zanzibarze, wyspie na Oceanie Indyjskim, w pobliżu Tanzanii. Na Zanzibarze zawsze...

czytaj dalej...

Spotkanie autorskie z Hanną Cygler

20.10.2017

  ZAPROSZENIE   Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Makowie z a p r a s z a na spotkanie autorskie z Hanną Cygler. Spotkanie odbędzie się w dniu 25 października 2017 roku o godz. 19:00 w lokalu Gminnej...

czytaj dalej...

DKK czyta, ogląda, zwiedza, pamięta

25.09.2017

Na wrześniowym spotkaniu DKK chętnie dzieliliśmy się literackimi wrażeniami z wakacji:

- Wakacje to czas odpoczynku, ale i zatrzymania nad własnym życiem, smakowania piękna świata, podziwiania , a także planowania. Na pewno podjąć nowe wyzwania pomogła mi książka Beaty Narewskiej „Ludzie Pasje Wartości – rozmowy o wykonywaniu wyborów” ,

- Dla mnie był to czas spędzony z Bogiem. Nad bezkresnym morzem, kiedy słońce topiło się w falach Bałtyku, a potęga Stwórcy ujawniła się w pięknie tego obrazu z przyjemnością przeczytałam książkę Johannesa Michelsa „Z wizytą w niebie” oraz debiut pisarski młodego skierniewiczanina Marcina Zielińskiego „ Rozpal wiarę . A będą działy się cuda”. Brodziłam po kostki w morzu obok kutrów rybackich, wyobrażałam sobie scenę biblijnego połowu ryb i w tym momencie natrafiłam na mocne słowa :„Chcesz chodzić po wodzie? Musisz wyjść z łodzi”. Zastygłam na chwilę, aby Jezus uciszył burzę zaskoczenia w moim sercu i już wiedziałam, że Bóg ma dla mnie specjalne zadania. To świadectwo jest pierwszym krokiem chodzenia po morzu serc ludzkich.

- Byłem u Sienkiewicza w Oblęgorku. Uroczy dworek gościnnie otworzył przede mną swoje pokoje. Przedmioty, którymi otaczał się pisarz sprawiły, ze poznałam Sienkiewicza jako człowieka z krwi i kości Nie był jednak zwykłym zjadaczem chleba ,bo miał życiową misję: pisał „ku pokrzepieniu serc”. Jakże to ważne było dla Polski, którą świat uznał za umarłą, a ona przecież żyła. Każdy z nas po coś się rodzi, każdy ma jakiś talent, ważne, aby go odkryć i nie zmarnować…

DKK pamięta… o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pierwszego września dzieci miały rozpocząć nowy rok szkolny 1939/1940. Tego dnia nie poszły do szkoły, podobnie jak jedna z bohaterek książki Aleksandry J. Ostroch „Warkocz pokoleń”.
13 października przebojowa i odważna Polka, umiejąca realizować swoje marzenia, zaprosi nas do domu na Zanzibarze, gdzie przez cały rok świeci słońce. A tymczasem zaglądamy do atlasu grzybiarza, bo grzybów teraz u nas dostatek.

 

klubowiczka


czytaj dalej...

Wystawa w bibliotece

22.09.2017

Lokalny bohater – Marianna Foks

Prezentujemy zbiór dokumentów przedstawiających losy osoby wyjątkowej, świadczących o wielkim zaangażowaniu w pracę zawodową, a także nieznaną szerszej społeczności działalność konspiracyjną.


czytaj dalej...

Czerwcowe spotkanie DKK

08.06.2017

Wielbić prawdę w człowieku..

Te piękne słowa, wypowiedziane przez klubowicza na koniec czerwcowego spotkania, zabieramy na wakacje, bo w DKK w Makowie mamy już sezon ogórkowy, błogi czas lenistwa, czytania, ale i słońca wraz z całą paletą letnich atrakcji.

Ostatnio na dyskusyjny warsztat poszła książka Tomasza Sekielskiego „Sejf”. Pisarz, znany wszystkim ze szklanego ekranu, debiutuje tą powieścią jako autor książek sensacyjnych. Klubowicze określi ten debiut jako udany. I trafnie, bo okazało się, że „Sejf” doczekał się kontynuacji i rozmnożył od „Sejfu 1” przez „Obraz kontrolowany” po „Sejf 3”. A specjalny przepis Sekielskiego na ten książkowy cykl zawiera następujące składniki:

1. misternie wybraną intrygę,

2.szczyptę humoru,

3. garść napięcia,

4. sporo tajemnicy,

5. językową swadę do dekoracji.

W celu lepszego trawienia „duch puszczy” do popicia.

Powstała oryginalna potrawa, która zaspokoi gusta nawet najbardziej wyrafinowanego czytelnika. I takich pysznych, nowych smaków i książkowych, i kulinarnych życzymy wszystkim naszym sympatykom u progu wakacji. Niech będą wyjątkowe, dostarczą niesamowitych wrażeń, ale przede wszystkim będą okazją do poznania wartościowych ludzi, którzy cenią prawdę.

Po wakacjach chętnie przyjdziemy do DKK na pyszną kawę i spotkanie autorskie z panią Hanną Cygler, znanej z takich książek jak: „Grecka mozaika”, „Dobre geny”, „Bratnie dusze” czy „Tryb warunkowy”. Zapraszamy już dzisiaj.

Klubowiczka


czytaj dalej...

Licznik odwiedzin: 33990