Książkowa lista przebojów

Na styczniowym spotkaniu DKK podsumowaliśmy rok 2017. Przypomnieliśmy omawiane książki i przystąpiliśmy do głosowania. Ileż przy tym było emocji, radości! Każdy miał swojego faworyta.

- Planowałam wyłonić trzy pierwsze miejsca. Niestety, nie mogłam tego uczynić, ponieważ oddano głosy tylko na dwie pozycje. Pierwsze miejsce na naszej pierwszej liście książkowych przebojów zajęła książka Urszuli Sipińskiej „Gdybym była aniołem”, a drugie, różnicą tylko jednego głosu Ryszard Kapuściński z „Non – fiction”- powiedziała klubowiczka.

Po wyborach przyszedł czas na styczniową lekturę, tj. książkę Hanny Simson „Zimno mi, mamo”. Oj, to nie była łatwa pozycja! Choć krótka objętościowo, ale trudna do przełknięcia ze względu na samą treść, emocje jakie wywołuje w czytelniku, ale także trudna edytorsko. Pisana „jednym ciągiem” bez akapitów, zniechęcała do czytania. Szkoda, bo podobno tę książkę powinien przeczytać każdy mężczyzna, aby lepiej poznać duszę kobiety i każda kobieta, żeby nie powtarzała błędów mamy bohaterki. Sama książka to monolog będący skargą kobiety pokrzywdzonej przez niekochających rodziców. Jest to rodzaj psychoterapii, próba uporządkowania rzeczywistości od strony emocjonalnej, by wyzwolić się z przeszłości. Dzieciństwo to dla bohaterki głównie wstyd i upokorzenia, wyzbywanie się własnych potrzeb na rzecz zadowolenia rodziców, wyciąganie ręki po ich akceptację. Ta potrzeba bycia zaakceptowanym przez najbliższych nigdy nie mija, nawet gdy się dorośnie i posiada własną rodzinę. A może właśnie wtedy jest ona konieczna do zaakcentowania samego siebie najbardziej, po to żeby nie bać się żyć?
9 lutego kolejne spotkanie DKK. Poznamy „Dzieci stamtąd”- bestseller w Kraju Klonowego Liścia. To opowieść o losach powojennych emigrantów z Krakowa szukających lepszego życia za oceanem. Pisarka Arlette Cousture darzy Polaków wielką sympatią. Napisanie powieści poprzedziła czteroletnimi studiami nad polską kultura i historią. Jak jej to wyszło? Będzie się w lutym działo! Szykuje się karnawałowa uczta duchowa!


Licznik odwiedzin: 33974