Lutowe spotkanie DKK

Kultura buduje mosty

Luty. Wdawałoby się, że to spotkanie przypadające na koniec karnawału i czas walentynek będzie lekkie, łatwe i przyjemne. Takie … były tylko delikatne faworki na stole. Omawiana książka kanadyjskiej autorki Arlette Cousture „Dzieci stamtąd” i aktualna sprawa ochłodzenia stosunków polsko - żydowskich wywołała klubową wojnę i podzieliła nas na dwa przeciwstawne obozy. Jeden chwalił „łatwe pióro” pisarki, ciekawą akcję, drugi zarzucał dużą liczbę błędów rzeczowych, nieznajomość polskiej problematyki. To dobrze, że ta opowieść o losach powojennych emigrantów z Krakowa, szukających lepszego życia w Kanadzie, wywołała taką burzę. To znaczy, że wobec tej książki nie można przejść obojętnie. Takie było zamierzenie autorki, która darząc Polaków wielką sympatią, pokazała czym jest polskość, nawet po wielu latach zamieszkiwania w obcym kraju.

Dobrze, że kultura buduje mosty. Te symboliczne kładki naszej wyobraźni spoiły kulturę polsko - kanadyjską i tę naszą, makowską. Na koniec spotkania zniknęły podziały. Wszyscy potwierdzili, pisarka przybliżyła światu wojenną migrację Polaków.

W marcu za sprawą książki „Siedem razy świat” Aleksandry i Jacka Pawlickich odkryjemy nieznane miejsca. W Ugandzie poszukamy goryli, w Kostaryce odwiedzimy szamana, na hawajskiej plaży wygrzejemy zmarznięte polskie kości. Autorzy tej opowieści to „światoholicy”, uzależnieni
od podróży. Może i my zarazimy się takim szczęśliwym nałogiem?