Konkurs rozstrzygnięty

01.06.2017

W dniu 31 maja 2017 roku trzyosobowe drużyny z klas III – IV szkół podstawowych wzięły udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym p.t. "Bohaterowie książek Marii Kownackiej".

I miejsce ex aequo zdobyła Julia Karwat ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicach i Tomasz Strożek ze Szkoły Podstawowej w Woli Makowskiej

II miejsce – Wojciech Foks ze Szkoły Podstawowej w Makowie

III miejsce – Natalia Paćkowska ze Szkoły Podstawowej w Słomkowie

IV miejsce – Antonina Krokocka ze Szkoły Podstawowej w Słomnkowie

Laureaci konkrusu otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci kart podarunkowych do realizacji w Empiku. Pozostali uczestnicy również zostali uhonorowani dyplomami za udział i nagrodami książkowymi.

Serdecznie dziękujemy opiekunom za przygotowanie dzieci do konkursu.

Gratulujemy!


czytaj dalej...

MAjowe spotkanie DKK

19.05.2017

Opowiem ci bajkę…

- tak powinna zaczynać się książka noblisty J.M.G. Le Clezuo pt.”Urania”. Autor wymyślił krainę Campos, dolinę ostatnich wolnych ludzi. Mieszkańcy Campos żyją w harmonii z naturą i w zgodzie z tradycją. Szacunek dla ziemi, dla drugiego człowieka zastępuje im prawo. Nie mają religii, a być może wszystko jest dla nich religią. Ich dzieci nie uczą się matematyki, ale prawdy. Campos to próba zrealizowana indiańskiego snu o wolności. Czy sen ów może się spełnić? Czy to tylko utopia?

A jaka jest twoja idealna kraina? Na majowym spotkaniu DKK w Makowie padło takie pytanie. Jedna z klubowiczek szybko odpowiedziała: „Kochać , być kochanym i zdrowym”. Ta pani nie jest noblistką, ale osobą, której burze życia pomogły ustalić priorytety. Każdy ma swój mały świat. Czy idealny? Czy żyjemy pięknie, czy nasze życie jest utopią?

Drugiego czerwca kolejne spotkanie DKK. Tym razem „rozpracujemy” „Sejf”, pierwszą sensacyjną książkę popularnego dziennikarza telewizyjnego, Tomasz Sekielskiego. Na pewno nie zabraknie emocji i napięcia. Czy garstka uczciwych ludzi dotrze do prawdy i rozwikła zagadkę misternie splecionej intrygi?

Wspólnym mianownikiem wymienionych powieści jest słowo prawda. Co ona oznacza, czy wyjdzie z cienia niewiedzy, czy jest tylko prawdą, nagą prawdą i jedną prawdą?

Klubowiczka


czytaj dalej...

Spotkanie autorskie z Tomaszem Trojanowskim

19.05.2017

W ramach VII Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami zorganizowanych przez Wydawnictwo Literatura oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Makowie w dniu 11.05.2017 r.  w Szkole Podstawowej w Makowie odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Trojanowskim – pisarzem, autorem licznych scenariuszy, słuchowisk radiowych, opowiadań dla dzieci, felietonów, realizatorem programów telewizyjnych. Dzięki poczuciu humoru oraz otwartości w komunikacji autor bardzo szybko nawiązał kontakt z dziećmi, które chętnie podjęły dyskusję na temat potrzeby czytania książek.   Autor zachęcał do czytania i rozwijania wyobraźni, która otwiera przed nami niezwykły świat i jest potrzebna w codziennych działaniach. Opowiadał także, o ogromnej roli książki w swoim dzieciństwie, o emocjach, które towarzyszą czytaniu i powodach, dla których sam pisze książki. Pisarz zaprezentował kilka  książek i opowiadań dla dzieci oraz opowiedział o warsztacie pracy pisarza, twórcy, artysty. Spotkanie autorskie poprzedzone było konkursem plastyczno – literackim, w którym wzięli uczniowie uczestniczący w spotkaniu autorskim. I miejsce zdobyła Kinga Borowska – uczennica klasy VI (praca zakwalifikowała się do drugiego etapu). Wyróżnienia otrzymały: Paulina Smolarek i Nikola Bakalarska  - uczennice  kl. Va. Zwycięscy otrzymali nagrody książkowe wraz z autografem pisarza.

 


czytaj dalej...

Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską

19.05.2017

„Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”, „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Operowe straaachy”, „Muzyczna zgraja” to tytuły wybranych książek Izabelli Klebańskiej, która 12 kwietnia 2017r. gościła w Szkole Podstawowej w Słomkowie w ramach V łódzkich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami „Z książką na walizkach” pod hasłem „Strachy na lachy”.

Spotkanie z Izabellą Klebańską było możliwe dzięki współpracy szkoły z Gminną Biblioteką Publiczną w Makowie i jej filią w Słomkowie.

Izabella Klebańska – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi – to autorka książek, scenariuszy programów radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, a także piosenek i wierszy dla najmłodszych, która na spotkaniach autorskich popularyzuje wiedzę o muzyce w niezwykle ciekawy, wesoły i przystępny sposób. Nie inaczej było i tym razem. Dzieci odkrywały świat muzyki za sprawą bohaterów książek pani Izabelli , która dodatkowo ilustrowała własne teksty grą na skrzypcach lub nagraniami utworów. Wszyscy wspaniale bawili się, odbywając muzyczne podróże, tańczyli i galopowali w rytm melodii, naśladowali ruchem położenie poszczególnych nut na pięciolinii.

W II części spotkania odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego, w jakim brali udział uczniowie, wykonując ilustracje do fragmentów wierszy z książki „Operowe straaachy”. I miejsce zajęła praca ucz. kl. V Patrycji Malesy i ta praca wzięła udział w drugim etapie konkursu. II miejsce zajęła praca ucz. kl. IV Kingi Foks, zaś III miejsce praca ucz. Antoniny Krokockiej, również ucz. kl. IV. Dziewczynki otrzymały z rąk pani Izabelli gratulacje, pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Na zakończenie uczniowie podziękowali pisarce za cudowne spotkanie, pełne wrażeń, emocji i barwnych, muzycznych opowieści, wręczając bukiecik czerwonych tulipanów.

Po prawdziwie muzycznym pożegnaniu uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu książek autorstwa Izabelli Klebańskiej , w których pisarka wpisywała sympatyczne dedykacje.

12 maja P. Izabella Klebańska gościła również w Szkole podstawowej w Pszczonowie


czytaj dalej...

Pierwsze miejsce w konkursie

19.05.2017

9 maja 2017 r. w Gimnazjum im. M. Rodziewiczówny w Żelaznej odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy p.t. " Życie i twórczość Alfreda Szklarskiego", autora powieści o przygodach Tomka Wilmowskiego.

Naszą gminę reprezentowały uczennice drugiej klasy gimnazjum.Julia Dyba zdobyła I. miejsce!

Konkurs składał się z dwóch części. Najpierw uczestnicy samodzielnie rozwiązywali test pisemny, a następnie pięcioro uczestników z najwyższą liczbą punktów przechodziło do etapu ustnego, w którym losowali zestaw z trzema pytaniami. Julia w etapie ustnym odpowiedziała bezbłędnie na wszystkie pytania i zajęła pierwsze miejsce.
W nagrodę otrzymała bon zakupowy o wartości 130 złotych do wykorzystania w Empiku. GRATULUJEMY!

Serdeczne podziękowania dla Pani Aleksandry Gejo za bardzo dobre przygotowanie gminnej reprezentacji.


czytaj dalej...

Kwiecień w DKK pod znakiem wielkich Polaków

25.04.2017

Wiosna. Po polskich łąkach spaceruje dostojny bocian i przypomina o wierności, rodzinnym gnieździe, o podróżach. Te ostatnie tak lubili : papież Jan Paweł II i noblista Władysław Stanisław Reymont.

Karol Wojtyła powiedział: ”Kiedy wędruję przez polską ziemię (..) i kontempluję piękno tej ojczystej ziemi, uprzytamniam sobie ten szczególny wymiar zbawczej misji Syna Bożego. Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku, (..) Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie do przyszłych pokoleń. Jeżeli miłujecie ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi.”

Władysław Stanisław Reymont, człowiek wielu profesji, z wykształcenia nikt, z marzeń aktor, dla literatury geniusz. Jako niesamowity obserwator, utalentowany mistrz słowa oddał na przykładzie (bliskim nam terytorialnie) Lipiec piękno polskiej ziemi. Uwiecznił niemalże każdy szczegół polskości, ubarwił i tchnął życiem, aby płynął dalej w świat, niczym kaczki po lipieckim stawie.

Na spotkaniu DKK „prześwietlaliśmy” bohaterów „ Chłopów”. Utożsamialiśmy się z Hanką, jej siłą, zacięciem, pracowitością, zaradnością. Rozgrzeszaliśmy Jagnę, młodziutką dziewczynę, której kazano pójść za starego wdowca. Podziwialiśmy postępowość Antka . Zastanawialiśmy się, jak potoczyłyby się dalsze losy Borynów. Te rozmyślania znów zaprowadziły nas do Lipiec Reymontowskich, których mieszkańcy wspaniale wykorzystują szansę, daną im przez pisarza, tworząc zespół ludowy, zagrody ludowe, muzea, warsztaty, plenery, imprezy, itp. Oj, zdolne te lipczaki…. Możemy od nich pobierać lekcje marketingu!

A tak na marginesie, ile dzieci miał Maciej Boryna? My wiedzieliśmy, a Ty czytelniku?

12 maja kolejne spotkanie . Będzie, za sprawą książki J.M.G.Le Clezio „Urania”, o utopii stworzonej w dwudziestym wieku na wzór dawnych społeczności Mezoameryki. Czy to tylko mrzonki, wyobraźnia, autora, bajka czy rzeczywisty sen? Czy sen ów może się ziścić?

 


czytaj dalej...

Palma wielkanocna

06.04.2017

6 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Makowie odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego ph."Palma Wielkanocna". "Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła są znakiem Zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy." I...

czytaj dalej...

Marcowe spotkanie DKK

27.03.2017

DKK jak ptaki…… Z głębokim żalem klubowicze przyjęli wiadomość o śmierci utalentowanej aktorki i pisarki, Pani Krystyny Sienkiewicz, która do końca zachwycała swoją oryginalnością. W życiu kierowała się pięknem, własnym stylem. Zawsze inna, niepokorna...

czytaj dalej...

Licznik odwiedzin: 33977